Jak zacząć kopać kryptowaluty?

Jak zacząć kopać kryptowaluty?

Początki kryptowalut obserwowaliśmy już kilka lat temu i chociaż ich temat nieco przycichł, bynajmniej nie straciły one na popularności. Nawet jeżeli nie oferują już zysków liczonych w tysiącach procent, inwestorzy nadal upatrują w nich ciekawej metody lokaty kapitału, z perspektywą na zarobek. Cały czas istnieją jednak ludzie, którzy nie wiedzą dokładnie co to takiego. Czym tak naprawdę są kryptowaluty i jak zacząć je kopać?

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty to specyficzny rodzaj walut, które istnieją jedynie w formie cyfrowej. Nie da się ich wypłacić czy dotknąć, jednak spełniają taką samą funkcję (mniej-więcej), jak pieniądze w klasycznym tego słowa rozumieniu – mają określoną wartość i pozwalają nabywać towary.

Nazwa pochodzi od słów kryptologia i waluty — ta pierwsza zabezpiecza transakcje dokonywane przy pomocy tej drugiej. Nie podlegają kontroli rządu i banków centralnych, są całkowicie zdecentralizowane. Obraca się nimi na również zdecentralizowanych giełdach.

Stan posiadania umownych jednostek zapisany jest w węzłach systemu, nazywanymi potocznie portfelami, w taki sposób, że kontrole nad nimi może sprawować tylko właściciel tzw. klucza prywatnego.

Kopanie kryptowalut – na czym polega

Sposobów na wejście w posiadanie kryptowalut jest kilka, najpopularniejsze są trzy.

  • Kupić za pieniądze.
  • Sprzedać towar przyjmując kryptowalutę jako formę płatności.
  • Wykopać kryptowalutę.

Pierwsze dwa wydają się oczywiste, trzeci może brzmieć dla wielu nieco enigmatycznie. Na tym ostatnim sposobie skupimy się więc dziś. Czym jest kopanie kryptowalut?

Nazwa czynności pozwala wnioskować na temat pewnej analogii do kopania cennych kruszców – i będzie to wniosek jak najbardziej poprawny. Reszta nomenklatury również jest zaczerpnięta z dóbr kopalnych: osoby kopiące kryptowaluty to górnicy, a całokształt infrastruktury, która na to pozwala, to kopalnia. Kopiemy natomiast koparką, czyli komputerem o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej, która pozwala na przeprowadzenie zaawansowanych operacji kryptograficznych. Kiedy obliczenie to się powiedzie, nowy blok zostaje dołączony do sieci kryptowaluty, a za to górnik otrzymuje kryptowalutę jako formę swoistej nagrody.

Sprzęt do kopania kryptowalut

Potrzebne w tym procesie operacje są skomplikowane, potrzebują więc ponadprzeciętnej mocy obliczeniowej. Uruchamianie koparki kryptowalut na domowym komputerze, a nie złożonym z myślą o tym zadaniu zwyczajnie mija się w dzisiejszych czasach z celem – nie będziemy w stanie wykopać satysfakcjonujących ilości, zarobimy grosze.

Czego wymaga profesjonalny sprzęt? Istnieją koparki oparte na kartach graficznych (koparki GPU), na procesorach (koparki CPU) i na specjalnie zaprojektowanych w tym celu układach scalonych ASIC.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest to wykorzystujące karty graficzne. W nim łączy się ze sobą kilka lub nawet kilkanaście egzemplarzy tego sprzętu, na co nie pozwalają tradycyjne obudowy komputerowe. W związku z tym potrzebny jest specjalny stelaż do koparki kryptowalut.

Z pomocą przychodzi wówczas producent Cabinex i ich obudowa do koparki kryptowalut. Obudowy te zapewniają wymaganą stabilność konstrukcji i są łatwe w montażu. Pozwalają na montaż wielu wentylatorów, które będą koniecznym wyposażeniem, gdyż karty pracują pod obciążeniem. To dodatkowo pozwoli zmaksymalizować ich wydajność. Zawierają także uchwyt dla dysku twardego i możliwość wykorzystania kilku zasilaczy. Jest to wręcz niezbędne, by optymalnie kopać kryptowaluty.

Tagi


Napisz komentarz