Kiedy wywieszamy flagę Polski?

Kiedy wywieszamy flagę Polski?

Barwy biało-czerwone pojawiają się zazwyczaj podczas ważnych świąt narodowych. Można je spotkać najczęściej w postaci flagi Polski nie tylko na gmachach budynków instytucji państwowej, ale również na prywatnych posesjach i balkonach. Flaga Polski może być legalnie eksponowana przez cały rok. To wyraz przynależności i przywiązania do polskości. Jednak w ciągu roku są dni, kiedy flaga Polski zawisa w prawie każdym domu, by wyrazić swoje silne poczucie tożsamości narodowej.

Flaga narodowa, czyli biało-czerwone barwy narodowe

Zarówno flaga, jak i również hymn narodowy towarzyszą Polakom podczas uroczystości narodowych oraz podczas podniosłych chwil. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, biel i czerwień oficjalnie stały się naszymi barwami, jednak po wybuchu drugiej wojny światowej nasza flaga znowu zniknęła, a okupanci srogo karali za eksponowanie polskości.

Wywieszanie flagi polskiej w dni codzienne

W roku 2004 oficjalnie przyjęto ustawę, iż flaga może być legalnie eksponowana nie tylko od święta. Każdy Polak, który odczuwa silną więź z ojczyzną, może wywiesić flagę biało-czerwoną, by wyrazić swój szacunek i przywiązanie. Aby jednak prawidłowo eksponować flagę narodową, niezbędna jest nie tylko sama flaga, ale również uchwyty flagowe do nich. Zapewniają one bezpieczeństwo i prawidłowe wywieszenie flagi na zewnątrz. Można to zrobić zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i również na balkonie. Uchwyt na flagę balkonowy jest stabilny i utrzymuje materiał powyżej podłoża. Z racji, iż duża część Polaków odczuwa również przynależność do Unii Europejskiej, można zdecydować się na uchwyt podwójny i wywiesić obie flagi jednocześnie,

Daty, które powinien znać każdy Polak

Święta narodowe to doskonała okazja, by wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny. Eksponowanie flagi w ważne dni to tylko jeden ze sposobów, a ważne daty powinien znać każdy Polak.

Jedną z ważniejszych dat w naszym kalendarzu jest 22.01. To rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Flagą można również uczcić 14.02, kiedy to z kolei przypada rocznica powstania Armii Krajowej. To ważny etap w naszej historii, który wymaga pamięci. W marcu, 01.03 świętujemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jan Paweł II to nasz powód do dumy, dlatego rocznica jego śmierci również wymaga pamięci i szacunku. Zatem 02.04 to data, kiedy barwy biało-czerwone powinny powiewać w każdym domu. W 2010 roku miała miejsce katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem. 10.04 to również ważna data w kartach naszej historii. W kwietniu, dokładnie 19. obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Niezmiennie od wielu lat flaga polska powiewa również 01.05, kiedy obchodzimy Święto Pracy oraz rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z kolei 02.05 przypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Tradycyjnie już 03.05 obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja, czyli datę uchwalenia Konstytucji. Na pamięć zasługuje również data zakończenia II wojny światowej, czyli 08.05. Dzień później przypada Dzień Europy i okazja, by wywiesić również flagę europejską. Od lat 01.08 upamiętniamy również rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, a 01.09 to nie tylko początek roku szkolnego, ale znamienna data wybuchu II wojny światowej, która zmieniła Polskę już na zawsze. Każdemu znana jest również data 11.11, czyli święto Niepodległości. Na pamięć zasługuje również data 13.12, kiedy to wprowadzono w Polsce stan wojenny.

To tylko nieliczne daty, które zapisały się w historii naszego kraju. Należy jednak pamiętać, że flaga powinna być traktowana z szacunkiem, a estetyczny wygląd jest bardzo istotny. Odpowiedni uchwyt balkonowy do flagi, w którym umieszcza się drzewiec zapewnia prawidłowe i estetyczne eksponowanie naszych barw narodowych.

Tagi


Napisz komentarz