Niedobór testosteronu – kiedy powinien zaniepokoić?

Niedobór testosteronu – kiedy powinien zaniepokoić?

Ten naturalnie występujący hormon płciowy pełni kluczową rolę w rozwoju tkanki mięśniowej, produkcji spermy, funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego oraz regulacji nastroju. Niedobory testosteronu mogą prowadzić do różnego rodzaju problemów, w tym męskiej niepłodności, zmniejszonego libido, trudności w budowaniu masy mięśniowej czy zwiększonego ryzyka chorób serca. W tym artykule dowiesz się więcej na temat testosteronu u mężczyzn, jego funkcji oraz sposobów, aby utrzymać równowagę tego istotnego hormonu.

Rola testosteronu w organizmie mężczyzn

Testosteron jest jednym z najważniejszych hormonów w organizmach mężczyzn. Pełni on wiele istotnych funkcji, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. To właśnie testosteron odpowiada za rozwój męskich cech płciowych, takich jak głęboki głos, owłosienie ciała, czy budowę mięśni. Oprócz tego, hormon ten wpływa na nastrój, libido i ogólną energię mężczyzny.

Objawy niskiego poziomu testosteronu

Niski poziom testosteronu może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów, które należy spostrzec i zinterpretować jako potencjalny problem zdrowotny. Do najczęstszych symptomów niedoboru testosteronu należą:

 • spadek libido
 • problemy z erekcją
 • spadek energii i zmęczenie
 • problemy ze snem
 • utrata masy mięśniowej
 • zwiększenie masy ciała
 • zmniejszenie gęstości kości

Metody pomiaru poziomu testosteronu

Aby sprawdzić poziom testosteronu, można wykonać badanie krwi. Zalecane jest to zrobić rano, gdyż wtedy poziom testosteronu jest najwyższy. Wartości referencyjne są różne dla różnych laboratoriów, jednak praktyka kliniczna sugeruje, że normalny poziom testosteronu w surowicy wynosi pomiędzy 300 a 1000 ng/dl. Jeśli wynik jest poniżej tych wartości, może to wskazywać na niedobór testosteronu.

Przyczyny niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn

Niski poziom testosteronu może mieć różne przyczyny. Oto najczęstsze z nich:

 • Zaburzenia hormonalne - Choroby endokrynologiczne, takie jak zaburzenia tarczycy lub nadnerczy mogą prowadzić do niskiego poziomu testosteronu.
 • Zmiany związane z wiekiem - Wraz z wiekiem, mężczyźni naturalnie tracą trochę testosteronu. Jednak u niektórych osób spadek ten może być bardziej znaczący i prowadzić do objawów niedoboru hormonu.
 • Otyłość - Niezdrowy styl życia, zła dieta i brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do nadwagi i otyłości, co z kolei wpływa na obniżenie poziomu testosteronu.
 • Stres i niezdrowy tryb życia - Stres, brak snu, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów mogą być czynnikami prowadzącymi do niskiego poziomu testosteronu.
 • Przyjmowanie niektórych leków - Niektóre leki, takie jak leki przeciwnadciśnieniowe, leki psychotropowe i sterydy mogą powodować spadek poziomu testosteronu.

Jak podnieść poziom testosteronu naturalnie

Jeśli poziom testosteronu jest niższy niż powinien, istnieje kilka naturalnych sposobów, które mogą pomóc go podnieść. Oto kilka zaleceń:

1. Zdrowa dieta - Unikaj przetworzonej żywności i żywności bogatej w nasycone tłuszcze. Skoncentruj się na jedzeniu pełnowartościowych produktów, takich jak owoce, warzywa, chude białko i zdrowe tłuszcze.

2. Regularna aktywność fizyczna - Ćwiczenia siłowe i wysiłek fizyczny mogą pomóc w produkcji testosteronu. Warto też unikać nadmiernego treningu, który może prowadzić do spadku poziomu hormonu.

3. Odpowiedni sen - Staraj się spać od 7 do 9 godzin dziennie. Brak odpowiedniego snu może powodować spadek poziomu testosteronu.

4. Zredukuj stres - Korzystaj z metod relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja, aby zredukować stres i wpływ negatywny na poziom testosteronu.

5. Unikaj alkoholu i palenia - Alkohol i papierosy negatywnie wpływają na poziom testosteronu. Staraj się je ograniczyć lub unikać.

A co gdy poziom testosteronu u mężczyzn jest zbyt wysoki?

Wysoki poziom testosteronu może powodować nadmierny wzrost tkanki mięśniowej, co przekłada się na nieproporcjonalny rozwój mięśni. Może również prowadzić do wzrostu owłosienia na ciele oraz łysienia w przypadku predyspozycji genetycznych. Ogromne ilości testosteronu mogą prowadzić do wzrostu agresji i zmian w zachowaniu, a także do problemów z nadciśnieniem i chorobami sercowo-naczyniowymi. Istnieje także ryzyko zmniejszenia płodności, a nawet wystąpienia impotencji. Dlatego ważne jest monitorowanie poziomu hormonu testosteronu u mężczyzn i w razie potrzeby skonsultowanie się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich kroków w celu utrzymania go na odpowiednim poziomie.

Tagi


Napisz komentarz