Smalec gęsi - właściwości i zastosowanie

Smalec gęsi - właściwości i zastosowanie

Coraz częściej zwracamy się ku naturalnym preparatom, które mają wspomagać nasz organizm w walce z różnego rodzaju schorzeniami. Medycyna ludowa to bogaty skarbiec wiedzy, z którego korzystano na długo przed wdrożeniem chemicznych leków. Jednym z naturalnych produktów, w medycynie słowiańskiej znanych z dobroczynnych właściwości, jest smalec z gęsi. O jego działaniu wspominają już Plinusz I i św. Hildegarda, którzy przed wiekami zajmowali się leczeniem chorych.

Czym jest gęsi smalec?

Smalec gęsi sadełkowy pozyskiwany jest z tłuszczu sadełkowego (który ma najwięcej wartości odżywczych). Dawniej na Kaszubach jesienią wytapiano ten smalec. Ma on jasny kolor i neutralny zapach, jego konsystencja jest półpłynna. Może być przechowywany przez kilkanaście miesięcy w lodówce, nie tracąc przy tym swoich właściwości i aromatu. Dawniej stanowił on smarowidło do chleba z majerankiem i solą, a także jako okrasa do wielu dań. Używano go również jako naturalny konserwant, który przedłużał świeżość mięs.

Właściwości smalcu z gęsi

Zastosowanie smalcu z gęsi nie ograniczano jedynie do przyrządzania potraw. Powszechnie znano i wykorzystywano jego właściwości leczenia przeziębień, poprzez dodawanie go do ciepłego mleka z miodem. Choć gęsi smalec jest tłuszczem kalorycznym, to posiada wiele cennych witamin, a także mikro- i makroelementów np. witaminy z grupy B, witaminy A, D, E, żelazo, cynk i fosfor. Zawiera także aminokwasy egzogenne, których sami nie wytwarzamy, a są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Smalec zawiera również jednonienasycony kwas oleinowy, który może obniżać złego poziom cholesterolu (LDL).

Zastosowanie gęsiego smalcu

Smalec gęsi sadełkowy ma działanie rozgrzewające, więc doskonale sprawdzi się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar i wysoka temperatura. Smalec z gęsi pozwala pozbyć się uciążliwego kaszlu także w przypadkach zapalenia oskrzeli. Produkt może być wykorzystywany do stosowania zewnętrznego jeśli zmagamy się z problemami ze stawami, biodrami i kręgosłupem. Chore miejsce należy nacierać ciepłym smalcem lub stosować na nie okłady. W kosmetyce, w połączeniu z olejem nagietkowym, sprawdzi się jako specyfik na przesuszoną skórę.

W ofercie sklepu Smaki Tucholi znajdziemy czysty smalec gęsi sadełkowy, bez konserwantów i sztucznych dodatków, jak i gotowy balsam regenerujący na bazie smalcu gęsiego, wzbogacony o dodatkowe oleje (rycynowy, rozmarynowy), które wzmacniają działanie przeciwzapalne i przeciwreumatyczne smalcu.

Tagi


Napisz komentarz