Projektant, architekt, dekorator - jaka jest między nimi różnica?

Projektant, architekt, dekorator - jaka jest między nimi różnica?

Czym zajmuje się architekt wnętrz, czym dekorator, a czym projektant? Czego nie potrafi projektant wnętrz, a już architekt wnętrz zrobi to z łatwością? Sprawdź, jakie są różnice między tymi profesjami, aby wiedzieć, którego specjalisty od urządzania wnętrz potrzebujesz!

Architekt wnętrz

Architekt wnętrz przede wszystkim nie jest standardowym architektem, od którego kupujemy gotowy projekt domu lub mieszkania. Architekt wnętrz zajmuje się przebudową obiektu, współpracuje z konstruktorami, elektrykami oraz innymi specjalistami od tworzenia przestrzeni użytkowej. Jeśli chcielibyśmy w prosty sposób wyjaśnić, czym zajmuje się architekt wnętrz, powinniśmy stwierdzić, że jest to osoba, która bardziej zajmuje się przebudową wnętrza tak, aby było bardziej funkcjonalne i miało lepszy klimat. W przeciwieństwie do tradycyjnego architekta wnętrz, nacisk jest tutaj kładziony na to, aby wnętrze było ładne i przytulne, a nie aby przede wszystkim spełniało wymogi prawa budowlanego, jak to jest w przypadku głównego motywu przewodniego pracy „tradycyjnego“ architekta. 

Zatrudniając architekta wnętrz, liczymy na jego wiedzę z zakresu sposobu montażu ścianek działowych, mebli i sprzętu w zabudowie, a także na jego wiedzę i doświadczenie z zakresu technologii wykańczania wnętrz. Nie jest to wiedza na temat tego, jak wpisać obiekt w plan zagospodarowania przestrzennego lub jak rozplanować rozkład pomieszczeń, jak w przypadku architekta inżyniera. 

Dekoratorzy i projektanci wnętrz

Dekorator i projektant wnętrz w Warszawie to natomiast osoby, które są odpowiedzialne za przystrojenie wnętrza, które już zostało zaprojektowane i jest realizowane. Do zadań dekoratora oraz projektanta wnętrz należy przygotowanie odpowiedniej palety barw, zgodnie z którą będziemy poruszali się wybierając tkaniny i kolory mebli oraz ścian. Dekorator i projektant wnętrz pomaga też dobrać odpowiednie meble, wybierze się z nami do sklepu po ozdoby (takie jak np. świeczniki) oraz wskazać dobre połączenia materiałów wykończeniowych.

Tagi aranżacja wnętrz projektowanie wnętrz


Napisz komentarz