Jakich języków programowania warto uczyć dzieci?

Jakich języków programowania warto uczyć dzieci?

Chyba niewielu z rodziców mogło się spodziewać, że ich pociechy poza edukacją w obrębie języka ojczystego oraz języków obcych, w niedalekiej przyszłości staną przed koniecznością wyboru nauki języka programowania. To znak naszych czasów wynikający z szybkich i kompleksowych zmian cywilizacyjnych, podyktowanych nieubłaganym, rozpędzonym postępem technologicznym. Jednymi z najpopularniej wybieranych języków są: Python, C++ oraz Assembly.

Wybór odpowiedniego języka

Aby wybrać odpowiedni język programowania, na początek dla dobra naszego dziecka, warto przyjrzeć się dokładniej każdej z wyżej proponowanych opcji nauki. Języki programowania podobnie jak języki naturalne składają się ze zbiorów reguł, określających jak należy tworzyć zrozumiałe wyrażenia oraz jak maszyna ma je interpretować.

Programowanie Assembly dla dzieci stanowi jeden z prostszych języków blokowych i składa się z niewielkiej liczby instrukcji, dobranych pod kątem dopasowania i uniwersalności. Z pisaniem pierwszego programu jest jak z budowaniem budowli z klocków. Kolejność układania elementów nie jest tu bez znaczenia, a każdą z komend należy wykonywać jedną po drugiej. Choć układy te są proste, to można je odnaleźć w niemal każdym innym języku programowania. Dlatego Assembly stanowi ważny, pierwszy krok w dalszej nauce programowania. Po jego poznaniu można przejść do poznawania Pythona.

Programowanie w Python dla dzieci to kolejny, bardziej zaawansowany etap edukacji programistycznej. Skierowany jest już do nieco starszych uczniów, uczęszczających co najmniej do siódmej lub ósmej klasy szkoły podstawowej. Podczas kursu używa się już pełnotekstowy interfejs programistyczny. Nauka poświęcona jest poznawaniu konkretnych komend tekstowych i takich elementów kodu jak wejście i wyjście programu, zmienne, operacje arytmetyczne, instrukcja warunkowa, pętle czy tablice i operacje na nich.

Kolejny etap edukacji, a zarazem jeszcze bardziej zaawansowane narzędzie to programowanie C++ dla dzieci. Kursy https://instakolko.pl/programowanie-cpp-dla-dzieci/ skierowane są dla dzieci, które ukończyły co najmniej dwunasty rok życia. Generalnie wiek nie stanowi ograniczeń, chodzi tylko o to, aby dziecko przeszło już wcześniejsze, podstawowe etapy programowania. Z reguły edukacja w tym języku wiąże się z dalszym rozwojem umiejętności programistycznych, przy jednoczesnym dostępie do bardziej zaawansowanych technologii informatycznych. Uczniowie są w stanie postawić wirtualną maszynę na własnym komputerze, skonfigurować ją odpowiednio czy zainstalować i korzystać z systemu operacyjnego Linux.

Jak więc widać, znajomość języków programowania to nie fanaberia czy ekstrawagancja. To absolutna konieczność edukacyjna, której zgłębienie pomoże naszemu dziecku łatwiej wejść w przyszłość, która zaczyna się już dziś.

Tagi


Napisz komentarz