Czym jest regranulat polietylenowy i kto go produkuje?

Czym jest regranulat polietylenowy i kto go produkuje?

Tworzywa sztuczne są ogromnym problemem dla środowiska naturalnego. Plastikowe odpady trafiając na wysypiska śmieci, nie ulegają rozkładowi i mogą tam zalegać nawet przez setki lat. Recykling tworzyw sztucznych to rozwiązanie pozwalające efektywnie pozbyć się plastikowych śmieci, które nieprzetworzone zaśmiecają naszą planetę i są istotnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz ludzkiego zdrowia. W jego wyniku powstaje między innymi regranulat polietylenowy. Czym jest ten niezwykły surowiec i jakie znajduje zastosowanie?

Technologia produkcji regranulatu

Proces recyklingu odpadów plastikowych jest długi i wieloetapowy. Zanim staną się one surowcem do ponownego użytku, ich przetworzeniem zajmuje się producent LDPE. Trafiające do recyklingu tworzywa sztuczne w pierwszej kolejności są sortowane, a następnie dokładnie oczyszczane w specjalnie do tego celu przygotowanym systemie myjącym. Kolejnymi etapami jest homogenizacja, odgazowywanie i filtracja. Powstały w wyniku tych procesów regranulat jest osuszany, a następnie mieszany i uśredniany. Gotowy produkt może mieć różny kształt oraz kolor. Najczęściej są to różnobarwne granulki. Ich kształt oraz wielkość jest ściśle związana z parametrami technologicznymi zastosowanymi podczas produkcji. To, jakie właściwości będzie posiadał konkretny regranulat, jest uzależnione od jakości tworzywa sztucznego, które zostało poddane recyklingowi. Niezwykle ważne jest zatem, aby gotowy produkt był szczegółowo testowany celem potwierdzenia jego parametrów.

Firma Contalen, wiodący producent regranulatów LDPE, dysponuje własnym laboratorium, w którym wykonywane są kompleksowe prace badawcze i niezbędne analizy wyrobów tworzywowych. Firma dokłada wszelkich starań, aby przetwarzane odpady plastikowe były jak najlepszej jakości i odpowiednio przygotowane do recyklingu. Produkowany tam regranulat polietylenowy to wysokogatunkowy produkt o parametrach zbliżonych do pierwotnego surowca.

Zastosowanie regranulatu polietylenowego

Odpowiednia selekcja tworzyw sztucznych trafiających do recyklingu, jak również właściwe ich mycie i mielenie, zapewniają wysoką jakość powstającego surowca. Producent regranulatów lpde musi więc zadbać o to, aby proces produkcyjny przebiegał według ściśle ustalonych norm, a otrzymywany produkt posiadał parametry zgodne z deklarowanymi. Regranulat polietylenowy jest surowcem o niezwykle szerokim zastosowaniu. Uwzględniając jego parametry jakościowe, takie jak gęstość i wskaźnik szybkości płynięcia (MFI) określający między innymi jego wytrzymałość, wykorzystuje się go do produkcji przeróżnych plastikowych opakowań. Wytwarza się z niego również folię termokurczliwą, opakowaniową, spożywczą, a nawet folię higieniczną. Powstają z niego opakowania giętkie, rękawy foliowe, worki transportowe o dużej wytrzymałości oraz wielu innych produktów.

Tagi


Napisz komentarz