Jak urządzić własne kino domowe?

Jak urządzić własne kino domowe?

Planowanie kina domowego może okazać się dużą inwestycją czasu i pieniędzy. Ponadto nie każda przestrzeń domowa idealnie się do tego nadaje. Jak podłączyć kino domowe “po swojemu”, nie korzystając z gotowych rozwiązań, a jednocześnie uzyskać wysoki komfort seansu dostosowany do swoich potrzeb?

Myśląc o stworzeniu w swojej domowej przestrzeni kina z prawdziwego zdarzenia, warto już na poziomie planowania zastanowić się, na co pozwala nam przestrzeń naszych czterech ścian i jakie mamy oczekiwania. Najdroższe rozwiązania nie zawsze będą najlepsze - ultradrogi telewizor może dać gorszą jakość obrazu niż tańszy zestaw złożony z projektora i ekranu. Z drugiej strony profesjonalne projektory filmowe potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

1. Kino domowe - jak zaaranżować pokój?  

Zacznijmy od przestrzeni. Idealnym pomieszczeniem do zorganizowania kina domowego jest pokój z jednym wejściem, niepołączony aneksem z kuchnią, o w miarę regularnych kształtach zapewniających dobry przepływ dźwięku. Bardziej zamożni szczęśliwcy będą chcieli wyznaczyć osobną salę kinową w swoim domu. Dla większości jednak będzie to musiał być salon lub pokój dzienny, służący do innych aktywności w ciągu dnia. Aranżacja mebli w taki sposób, aby stół czy regał nie zasłaniał nam dostępu do ekranu, może okazać się wówczas nie lada wyzwaniem. Zdaniem projektantów wielkość pomieszczenia, które przeznaczymy na kino domowe, nie powinna być mniejsza niż 20 metrów kwadratowych, aby zapewnić komfort seansu.

 

2. Kino domowe - oświetlenie

Pamiętajmy, że nasza sala kinowa powinna być chroniona przed światłem z zewnątrz. Nic tak nie psuje nastroju, jak świecąca nam w twarz uliczna latarnia. Tego problemu można łatwo uniknąć, odcinając się od niepożądanych źródeł światła grubymi zasłonami lub żaluzjami. Warto również zadbać o delikatne, punktowe źródło światła wewnątrz pokoju. Nada to odpowiedniego klimatu i wyeliminuje niepotrzebny kontrast między jasnym ekranem a ciemnym wnętrzem. Źródło światła nie powinno jednak znajdować się za nami ani, co oczywiste, w okolicach ekranu.

 

3. Kino domowe - ekran

W zależności od możliwości przestrzeni będziemy chcieli korzystać z kina domowego na telewizorze lub ekranie z projektorem. Ta druga opcja okaże się lepsza, jeśli mamy w domu do zagospodarowania pustą ścianę, optymalnie w kolorze białym. Wówczas nie potrzebujemy nawet specjalnego ekranu, żeby uzyskać obraz, choć oczywiście zwiększy on komfort oglądania. Ceny najtańszych projektorów zaczynają się od kilkuset złotych, polecany model kupimy spokojnie za 2-3 tysiące złotych. Z drugiej strony projektor nie posłuży nam oczywiście do odbioru telewizji, a jeśli chcemy zainstalować go na suficie z podłączeniem do ekranu na drugim końcu pokoju, będzie to o wiele bardziej pracochłonne.

 

4. Kino domowe - dźwięk

Udźwiękowienie w kinie domowym odgrywa bardzo istotną rolę. Musimy zainwestować w system co najmniej 5.1, czyli pięciu głośników i subwoofera. Najważniejszym elementem tego zestawu jest głośnik centralny, który odpowiada za większość słyszalnych dźwięków. Powinien on wylądować pod ekranem, aby generować wrażenie, że dźwięk bezpośrednio “wychodzi” z filmu. Głośniki boczne rozmieszczamy równomiernie po pokoju, a subwoofer może stać w dowolnym miejscu na podłodze. Ważne jest, aby nie stawiać go na żadnym meblu - niskie dźwięki są transmitowane najwydajniej przez ściany i podłoże.

 

Ile kosztuje zestaw kina domowego?

Aby stać się posiadaczem kina we własnym domu wcale nie trzeba wydać majątku. Skompletowanie podstawowego zestawu to koszt w granicach 3-4 tysięcy złotych i jest to wystarczające do przyjemnego spędzenia wieczoru w swoich czterech ścianach. Jest to też o wiele taniej, niż gotowy zestaw, który znajdują się w ofertach sklepów i producentów, choć te oferują zazwyczaj również montaż zestawu. Jak zawsze więc - wszystko zależy od naszych preferencji, oczekiwań, a także czasu, który chcemy poświęcić.

 

Tagi


Napisz komentarz