Jak lepiej organizować swój czas? Praktyczne porady

Jak lepiej organizować swój czas? Praktyczne porady

Problemy z organizacją swojego czasu ma wiele osób. Mówi się, że kobiety są lepiej zorganizowane, ale tak one, jak i mężczyźni wpadają w pułapkę “pożeraczy czasu” - smartfonów i szybkich form rozrywki. Jak więc unikać pokus i lepiej organizować swój czas? Jest na to kilka prostych sposobów. Oto one. 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że tendencja do odkładania rzeczy na później i poświęcania ich na rzecz prostych przyjemności jest dla człowieka dość naturalna. Niezależnie od tego, jak bardzo odpowiedzialną i sumienną jesteśmy osobą, w głowie każdego z nas może pojawić się od czasu do czasu demon namawiający nas do odrobiny relaksu. I tu bardzo ważna uwaga - nie zawsze wskazane jest mu się sprzeciwiać! W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na duży stres związany z pracą, rodziną i nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego czas na relaks jest niezmiernie ważny, czy to w formie pasywnej (leżenie na kanapie z pilotem w ręku) czy aktywnej (uprawianie sportów).

W lepszej organizacji czasu nie chodzi więc o to, by wyeliminować relaks z naszego życia, ale by zaplanować go jako niezbędny element każdego dnia. To proste - jeżeli wypełnimy wszystkie obowiązki i zaplanowane projekty w przewidzianym czasie będziemy mieli więcej czasu na to, co naprawdę nas odpręża. Zrobimy to przede wszystkim unikając “wypełniaczy czasu” które i tak nie sprawiają nam przyjemności (do tych należy przede wszystkim scrollowanie fejsa, ale także gry na smartfona, seriale, których tak naprawdę wcale nam się nie podobają itp.). Do dzieła więc - jakie są praktyczne sposoby na lepszą organizację czasu?
 

1. Twórz listy zadań na dany dzień.

Trzymanie tego w głowie naraża cię na dodatkowy stres i ryzyko zapomnienia o jakiejś czynności. Możesz też wykonać ogólną listę wszystkich rzeczy, które chcesz wykonać w najbliższym czasie (np. zapisz się do dentysty), a następnie każdego dnia rano przydzielać te zadania do swojego planu dnia.

2. Określ plan działania.

Niektórzy radzą zacząć od najtrudniejszego zadania danego dnia, inni preferują wykonać kilka drobnych rzeczy, żeby mieć je z głowy i móc skoncentrować się na najtrudniejszej. Wydaje się, że ta pierwsza metoda jest skuteczniejsza - mamy bowiem tendencję do ciągłego odkładania zadań na później, jeśli uznajemy je za zbyt trudne do wykonania.

3. Sprecyzuj swoje zadanie.

“Znajdź restaurację na kolację w piątek” jest znacznie mniej konkretne niż “zadzwoń do restauracji X i zapytaj o rezerwację na piątek o 19”. Ogólnie sformułowane cele prowokują cię do odkładania zadań na później. W przypadku restauracji możesz na przykład spisać trzy, które ci się podobają, i zawęzić wybór tylko do nich.

4. Skoncentruj się.

Odłącz się od facebooka i smartfona. Rewelacyjną techniką jest wyłączenie kolorów w swoim telefonie - naukowcy potwierdzili, że to nie konieczność komunikacji ze światem zewnętrznym, a jaskrawe kolory sprawiają, że mamy ochotę ciągle odświeżać ekran smartfona.

5. I być może najważniejsza rada: przystopuj.

Znajdź w ciągu dnia chwilę na zatrzymanie się, pomyśl o swoich osiągnięciach i celach. Przejdź się na spacer, wracając z pracy wybierz drogę przez park. Usiądź w domu przy herbacie i nie włączaj przez chwilę telewizora, a zamiast tego pozostań w ciszy. Sprawi to, że będziesz bardziej zmotywowany, zrelaksowany, a co za tym idzie - nie będziesz czuł potrzeby sięgania po tanie zapychacze czasu. Lepiej też uświadomisz sobie, co musisz zrobić, a tym samym - będziesz czuł większą satysfakcję z wykonanego zadania.

Tagi


Napisz komentarz