Jak kupować kawę ziarnistą?

Jak kupować kawę ziarnistą?

Jak rozpoznać najlepszą kawę ziarnistą? Po czym rozpoznamy, że ziarna są nieświeże lub że smak kawy uzyskanej z owych ziaren będzie dla nas zbyt gorzki? Przekonajmy się, jakie są zasady wybierania kawy w sklepie!

Arabica i Robusta

Na świecie mamy kilkadziesiąt rodzajów kawy. W sklepach dostępnych w Polsce i Europie najczęściej znajdziemy Arabicę i Robustę. Są najchętniej uprawiane gatunki na plantacjach, ze względu na stosunkowo dużą łatwość pozyskiwania z nich ziaren dobrej jakości. Oczywiście, oba te rodzaje kawy dostępne są jeszcze we wszelkich możliwych odmianach. 

Jeśli skupimy się na Arabice i chcemy pić kawę raczej słodką i delikatną, wybierzmy Bourbon lub Pacamarę. Jeśli chcemy, aby nasza kawa była bardziej wyrazista, wówczas dobrze jest zdecydować się na Robustę. Kawa ziarnista Robusta ma też oczywiście więcej kofeiny niż kawa Arabica sklep. Arabica jest zawsze nieco droższa i ma mniej kofeiny niż robusta, ale jednak ma więcej olejków smakowych i sama w sobie ma więcej cukru, przez co ma bardziej uniwersalny i odpowiadający wielu osobom smak. Jeśli mamy kawiarnię lub kupujemy kawę do firmy, wówczas należy postawić na Arabicę. 

Jaką kawę do ekspresu ciśnieniowego kupić?

Kawa powinna być również dobrana do sposobu, w jaki będziemy ją przygotowywać. Jeśli chcemy przygotowywać kawę w ekspresie ciśnieniowym o dużej mocy, wówczas najlepiej jest kupować w sklepie kawę ziarnistą mocno paloną. Dzięki intensywnemu wypalaniu, kawa nabiera orzechowo-czekoladowego smaku. Należy oczywiście unikać kupowania kaw bardzo mocno palonych. Są one słabszej jakości, czuć od nich spaleniznę, są niezwykle gorzkie i tak naprawdę nie będą nigdy przyjemne w smaku. 

Etykieta na paczkach z kawą

Zanim kupimy kawę, przeczytajmy, co znajduje się na etykiecie. Znajdują się tam informacje o pochodzeniu kawy. Najlepiej jest wybierać kawy jednorodne, pochodzące z określonych regionów świata. Najlepsze kawy ziarniste mają na etykietach informacje nie tylko o regionie i kraju pochodzenia, ale też przeczytamy tam o umiejscowieniu plantacji, z której się owa kawa wywodzi. 

Opakowanie kawy

Obejrzyjmy też opakowanie. Najlepsze kawy ziarniste mają grube, trójwarstwowe opakowania i są wyposażone w  jednokierunkowy filtr (czyli kółko z plastiku, wyczuwalne we wnętrzu opakowania). W żadnym wypadku nie kupujmy kawy, ktorych torebki mają okienka. Kawa nie powinna być przechowywana w słońcu. Po otworzeniu paczki, należy ją szczelnie zamykać po każdym użyciu i chować w ciemnej szafce. Niektórzy decydują się na przechowywanie ziaren kawy w lodówce i to również jest trafne posunięcie w stronę zachowania świeżości kawy na dłużej. 

Tagi kawa


Napisz komentarz