10 sygnałów, że jesteś w toksycznym związku

10 sygnałów, że jesteś w toksycznym związku

Toksyczna relacja to związek emocjonalny, który jest pełen niezdrowych zachowań. Dla osób obserwujących jest to łatwe do stwierdzenia, ale nie dla tego, kto w takim związku trwa. Toksyczny związek nie opiera się na zasadzie partnerstwa, osoby nie uzupełniają się, lecz przepychają się i stale walczą. Często jest to przeplatane wielkimi wybuchami emocji, namiętnymi uniesieniami, w których jest dobrze. Osoba, która jest ofiarą toksycznej relacji, właśnie takie chwile uważa za iskierki nadziei, łapie się tych momentów z nadzieją, że są one czymś, dlaczego warto znosić kłótnie, czasem wyzwiska lub przemoc ze strony toksycznego partnera. Tymczasem jednak dla nieprzystosowanej, toksycznej osoby momenty dobrych relacji z drugą osobą często są sposobem na jeszcze mocniejsze uzależnienie jej od siebie.

Oto 10 sygnałów świadczących o tym, że możesz być w toksycznym związku:

  1. Nadmierna kontrola – Twoja partnerka wydzwania do Ciebie co chwilę i wypytuje, co robisz, z kim, za ile skończysz, kiedy się znowu zobaczycie. Planuje Wasze wspólne weekendy, zakładając z góry, że spędzenie tego czasu razem jest Twoim największym marzeniem.

  2. Chorobliwa zazdrość – łączy się bardzo z kontrolowaniem przez osobę toksyczną. Chce ona wiedzieć wszystko, co z Tobą związane, ale i wszędzie widzi zagrożenie, że ktoś może jej Ciebie odebrać albo – co może nawet gorsze dla niej – Ty sam przestaniesz chcieć z nią być. W toksycznym związku niebezpieczeństwo, że się rozstaniecie, jest tak samo wysokie (wg osoby toksycznej), jak Wasze początkowe zaangażowanie w relację.

  3. Uzależnienie od drugiej osoby – Twoja dziewczyna często powtarza, że bez Ciebie sobie nie poradzi, że jesteś dla niej najważniejszy. Tym sposobem, buduje w Tobie poczucie odpowiedzialności za nią i jej szczęście. Może być też tak, że manipuluje faktami tak, abyś czuł, że to dzięki niej jesteś tu, gdzie jesteś, że bycie z nią daje Ci wiele rozmaitych korzyści.

  4. Szantaż emocjonalny – to domena osób toksycznych. Twoja partnerka wymusza na Tobie pewne zachowania, mówiąc przy tym, jak bardzo Cię kocha, jak ona dużo dla Ciebie robi. Skoro ją kochasz, to przecież musisz zrobić dla niej to, o co prosi. Nie, nie musisz. Nie ma sensu kolejny raz się poświęcać, chować „swoje”, żeby jej pozostało na wierzchu. W pojęciu szantażu emocjonalnego mieszczą się również groźby pod Twoim adresem.

  5. Zmiana na „lepsze” – często słyszysz, że powinieneś coś w sobie zmienić, że będzie to z korzyścią dla Was obojga albo że ona nie może wytrzymać jakichś Twoich zachowań. Nie poddawaj się tej ukrytej manipulacji. Zmiany, owszem, są dobre, ale w związku chodzi też o to, aby akceptować nawzajem swoje wady i nie wymuszać ich zmiany na drugiej osobie.

  6. Ograniczanie kontaktu ze znajomymi – toksyczne relacje często bazują na założeniu, że liczycie się tylko Wy dwoje i nikogo więcej Wam do szczęścia nie potrzeba. Tak też może kreować przed Tobą świat Twoja dziewczyna. Wtedy pozorny „rozwój” Waszego związku skutkuje zaniedbaniem, lub nawet zerwaniem, kontaktów z Twoimi kumplami.

  7. Brak prywatności – świat, w którym istniejesz tylko Ty i Twoja partnerka, w którym nieważni są inni ludzie, może ewoluować nawet do tego, że przestaniesz czuć, że istniejesz Ty sam. Bo ciągle jest z Tobą dziewczyna. Spędzacie razem wolny czas, rozmawiacie ze sobą przez telefon w drodze do pracy, po pracy ona robi Ci niespodziankę i czeka na Ciebie w domu. Nie masz nawet 5 minut, kiedy możesz pobyć sam ze swoimi myślami.

  8. Stosowanie przemocy – zarówno tej psychicznej, jak i fizycznej. To mit, że kobiety nie potrafią być agresywne. Szczególnie w toksycznych związkach prawdopodobieństwo wyładowania emocji poprzez użycie siły (tak dla odmiany od stosowania ciągłej, nieuświadomionej przemocy psychicznej) jest wysokie.

  9. Brak znajomych i słabe kontakty z innymi ludźmi – jeśli dla niej liczysz się tylko Ty i Wasz związek, nie potrzebuje ona relacji z innymi ludźmi, ponieważ one nie mają takiej mocy jak Wasza miłość. Taka sytuacja jednak powinna być niepokojąca. Jeśli Twoja partnerka nie ma znajomych, to może oznaczać, że nie potrafi nawiązywać wartościowych relacji i tylko Ty jeszcze tego nie zauważyłeś.

  10. Zasypywanie prezentami – mogą to być drogie prezenty, ale też te niewielkie, ale bardzo trafione. Dawanie ich spełnia wiele funkcji: czujesz się wtedy w pewnym stopniu „zobowiązany” wobec niej, czujesz też, że Cię dobrze zna i chce Twojego szczęścia, dzięki zasypywaniu prezentami – według osoby toksycznej – powinieneś czuć się tak dobrze w tej relacji, żeby nie przyszło Ci do głowy bycie z kimś innym.

To osoba uzależniona od toksycznego partnera musi spróbować wyrwać się z emocjonalnych sideł drugiej strony. Musi z czasem wypracować poczucie własnej wartości i odnaleźć spokój. Proces ten może zająć wiele miesięcy, czasem lat i zdarza się, że wymaga przepracowania traum.

Tagi związek toksyczna relacja


Napisz komentarz