Jak ubrać się na wesele jako gość? Strój nieformalny

Jak ubrać się na wesele jako gość? Strój nieformalny

Kiedy jesteśmy zaproszeni na wesele, a nie mamy w garderobie stroju, który uważamy za stosowny, wcale nie musimy wydać wielu tysięcy złotych na dobry garnitur, żeby dobrze się prezentować. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad, które sprawią, że unikniemy kompromitacji. Zdradzamy sprawdzone sposoby na nieformalny strój na weselu.

 

Strój na wesele - czego unikać?

Naczelną zasadą, która powinna nam przyświecać, kiedy wybieramy się na wesele, jest niepopadanie w zbytnią ekstrawagancję. Weselny dress code rządzi się swoimi prawami i chociaż czasy się zmieniają, a kultura modowa pozwala na coraz większą swobodę, są pewne rzeczy, których zakładać na siebie po prostu nie powinniśmy. Należą do nich koszule z krótkimi rękawami, które często królują na polskich weselach, ku zgorszeniu bardziej świadomych swojego wyglądu uczestników wydarzenia. Nie powinniśmy także ubierać się w bufoniaste ciuchy -niezależnie od tego, co na siebie włożymy, powinno to być dobrze dobrane rozmiarem. Dotyczy to także spodni, których nogawka powinna idealnie sięgać kostek (jej podwijanie jest niewskazane).

Wreszcie, marynarki i koszule we wściekłych kolorach różowym, pomarańczowym czy czerwonym powinniśmy zostawić w szafie na inne okazje, bo na weselach powinniśmy trzymać się stonowanych barw. Z drugiej strony zupełnie czarny garnitur zarezerwowany jest na uroczystości związane z żegnaniem zmarłych, starajmy się więc unikać przesady i w tę stronę. Najlepiej wybrać garnitur w kolorze niebieskim lub szarym.

 

Zestaw koordynowany - co to jest?

Jeśli jednak nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na garnitur, który założymy na siebie tylko parę razy w życiu, istnieją także inne rozwiązania.  Współczesna moda weselna dopuszcza tzw. zestawy koordynowane, których zaletą jest to, że po weselu przydadzą nam się w innych, nieformalnych sytuacjach -na przykład do pracy. Zestaw koordynowany od garnituru odróżnia się zasadą kontrastu kolorów: od pasa w górę dominują w nim elementy o ciemniejszych barwach, a od pasa w dół jaśniejszych, lub na odwrót. Dobierając taki zestaw, możemy założyć ciemne spodnie, a marynarkę w kolorze jasnego błękitu lub delikatnej szarości, lub też jasne spodnie i granatową bądź ciemnoszarą marynarkę.  

Klasyczny zestaw koordynowany to bawełniane spodnie (mogą być od garnituru), nieformalna marynarka z otwartymi klapami i biała koszula z krawatem. Dżinsy nie będą dobrym wyborem na wesele, ponieważ ciągle wymagane jest od nas minimum formalności. Buty, jakie najlepiej założyć, to czarne broguesy lub lotniki, które wpisują się w kanon zestawu koordynowanego. Wiele osób wybiera buty brązowe, ale musimy pamiętać, że do tego koloru trudniej jest dobrać resztę zestawu tak, by wyglądało to gustownie.

Wybierając zestaw koordynowany na wesele i kierując się sprawdzonymi sposobami, mamy pewność, że dobrze się zaprezentujemy. Nie stracimy też tyle czasu i pieniędzy, których trzeba, aby kupić dobrze pasujący, formalny garnitur na specjalne okazje.

Tagi


Napisz komentarz