Jak dbać o brodę?

Jak dbać o brodę?

Aby skutecznie dbać o brodę, nie wystarczy jej regularnie przycinać. Wszystkie zabiegi, które możemy wykupić podczas wizyty u barbera - nawilżanie brody, jej formowanie i odżywianie - możemy z łatwością wykonać także w domu. Jak więc skutecznie dbać o zarost przy regularnej pielęgnacji?

 

Broda – jak strzyc?

Jeżeli dopiero zacząłeś zapuszczać brodę i nie wiesz, jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć, polecamy na początku udać się do barbera. Specjalista zawsze posłuży radą dotyczącą kształtu twarzy i możliwych do osiągnięcia efektów i ukształtuje zarost w profesjonalny sposób. Od tego momentu łatwiej będzie ci utrzymywać swoją brodę i poprzez systematyczne trymowanie i przycinanie nożyczkami dążyć do spodziewanego efektu. Musimy jednak uważać, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której z jednej strony twarzy nasz zarost jest widocznie dłuższy niż z drugiej. Najbardziej sprawdzonym sposobem na strzyżenie brody jest stworzenie konturu zarostu idącego w prostej linii od ucha do kącika ust i całkowite wygalanie zarostu powyżej tej linii z obu stron twarzy. Także na szyi powinniśmy wyznaczyć taki kontur, poniżej którego włosów nie będzie w ogóle. Długie brody należy oczywiście strzyc nożyczkami, najlepiej przykładając do twarzy grzebień (unikniemy w ten sposób zbyt długich cięć). Pamiętajmy o wąsach, które nie powinny nachodzić na usta.

 

Broda – jak ją pielęgnować?

Najprostszym sposobem na pielęgnację brody jest... mycie jej. Część mężczyzn zapomina, że przy długich zarostach oprócz włosów na głowie szamponem trzeba także traktować swoją brodę. Również i ją wypada rozczesywać, kiedy jest mokra po prysznicu. Te działania nie tylko sprawią, że broda będzie widocznie czysta, ale także przyśpieszą jej regenerację i porost. Czesanie brody jest także kluczowe, aby formowała się w zaplanowany przez nas sposób.

Specyfiki, jakich możesz używać w systematycznej pielęgnacji, to olejek do brody, balsam oraz odżywka. Ten pierwszy skutecznie nawilży zarost, sprawi, że przestanie swędzieć i nada mu połysk i uwodzący zapach. Z pomocą balsamu nadasz brodzie zamierzony kształt – do formowania wąsów można użyć także specjalnego wosku. Wreszcie, odżywka do brody to twoja deska ratunku w sytuacji, kiedy pomimo regularnych zabiegów zarost traci blask, a włosy wydają się przesuszone lub rozdwojone. Dobre odżywki zawierają m.in. witaminy z grupy B, które pozwalają na regenerację brody i wąsów.

I wreszcie ostatnia, najważniejsza rada – żadna broda nie wygląda zdrowo, kiedy jej właściciel nie prowadzi odpowiedniego trybu życia – nie wysypia się, nie uprawia sportów i źle się odżywia. Dbaj o siebie – a twój zarost będzie świetnie wyglądał nawet bez specjalistycznych zabiegów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi


Napisz komentarz