Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Zacznijmy od podstaw!

 

Podstawą w każdym kontakcie naszych dłoni z soczewkami bądź gałką oczną, powinno być mycie dłoni nieperfumowanym mydłem antybakteryjnym. Pamiętajmy, że ten krok nie jest stratą czasu, lecz zabezpieczeniem przed podrażnieniem lub nawet infekcją. Warto wyrobić sobie schemat aplikacji jak i ściągania, rozpoczynając zawsze od tego samego oka, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych pomyłek. Szkła jednorazowe po zdjęciu należy od razu wyrzucić do kosza, natomiast jeśli używasz tych wielorazowych, to konieczna jest odpowiednia pielęgnacja soczewek kontaktowych, a także pojemnika, którym je przechowujesz.

 

Czyszczenie soczewek

 

Zacznijmy od tego, iż opłukiwanie soczewek wodą z kranu może spowodować ich uszkodzenie i zanieczyszczenie, co może rzutować na zdrowie Twoich oczu. W tym celu zawsze należy wykorzystywać specjalne płyny. Do czystego pojemnika wlewamy świeży preparat dezynfekujący do szkieł, zapewniając sobie miejsce gotowe do ich przechowywania. Wyjętą soczewkę umieszczamy w zagłębieniu czystej dłoni, a następnie przy pomocy kilku kropel tego samego płynu delikatnie myjemy ją palcem. Należy wykonywać te czynność ostrożnie i dokładnie. Kolejnym krokiem jest wypłukanie soczewki świeżym płynem i umieszczenie jej w przygotowanym wcześniej pojemniczku. Czynność powtarzamy tak samo z drugim kontaktem. Tak przeprowadzona pielęgnacja soczewek kontaktowych pozwoli nam się cieszyć ostrym i zdrowym wzrokiem przez cały okres ważności zakupionych soczewek Acuvue. Pamiętaj, że jeśli nie korzystasz z nich codziennie, to należy sprawdzić jak często powinieneś wymieniać płyn znajdujący się razem z soczewkami w etui. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/pielegnacja-soczewek

 

Jak dbać o sam pojemnik?

 

Nie zapominajmy, że samo czyszczenie soczewek traci swój sens, jeśli włożymy je na noc do brudnego opakowania z nieświeżym płynem. Higienę należy utrzymywać na wszystkich etapach, gdyż pominięcie któregoś - czy to umycia rąk, soczewek czy etui, może zniweczyć całe nasze wysiłki.

Na początku konieczne jest wylanie zużytego płynu, a następnie wypłukanie pozostałości nowym produktem dezynfekującym. Nie polecamy wycierania pojemnika, najlepszym wyborem jest pozostawienie do naturalnego wyschnięcia dnem do góry. Tak przygotowane opakowanie uzupełniamy kolejną porcją czystego płynu, a następnie nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić w nim nasze soczewki. Specjaliści radzą, by dla zwiększenia naszego bezpieczeństwa w trakcie użytkowania soczewek regularnie wymieniać pojemnik co miesiąc.

 

Tagi


Napisz komentarz