Co robić, gdy podejrzewamy, że mamy koronawirusa?

Co robić, gdy podejrzewamy, że mamy koronawirusa?

Koronawirus stał się jednym z elementów naszej codzienności, a brak szczepionki na COVID19 powoduje, że prawdopodobnie jeszcze długo będzie nam grozić zakażenie się tą chorobą. Co robić w przypadku podejrzenia u siebie koronawirusa - oto najważniejsze zalecenia.

Jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem?

Do głównych objawów wskazujących na zakażenie koronawirusem należą:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem lub duszności.

W takim przypadku należy przede wszystkim zachować spokój i postępować zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.

Postępowanie w przypadku podejrzenia koronawirusa

Po pierwsze: musimy skontaktować się z lekarzem. Aby nie narażać się na rozpowszechnianie choroby, lekarz POZ Kraków może udzielić Ci teleporady lub odbyć e-wizytę. W przypadku stanu ciężkiego niezbędne jest skontaktowanie się ze służbą zdrowia pod telefonem alarmowym 112 lub 999 uprzedzając o swoim prawdopodobnym zakażeniu.

W przypadku potwierdzenia Twoich podejrzeń dotyczących zakażenia przez lekarza, należy zgłosić się na oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny, udając się tam własnym środkiem transportu. Pozwala to na uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa wśród przypadkowych osób w komunikacji publicznej. 

Kwarantanna po pobycie w kraju, gdzie występuje dużo przypadków zakażeń

W przypadku powrotu z kraju, gdzie występuje dużo przypadków koronawirusa, należy przez 14 dni obserwować uważniej swój stan zdrowia, mierząc temperaturę i zwracając uwagę, czy nie występują u Ciebie inne objawy zakażenia, jak kaszel, duszności lub problemy z oddychaniem. W przypadku braku ich pojawienia się, po 14 dniach można zakończyć kontrolę. Jeżeli jednak zaobserwujesz wymienione objawy, pozostać w domu, powiadom telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną lub udaj się, własnym transportem, na oddział zakaźny lub oddział obserwacyjno-zakaźny. Zawiadom również stację sanitarno-epidemiologiczną w przypadku kontaktu osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Tagi grypa choroba koronawirus covid zakażenie


Napisz komentarz